NOWOŚCI WYDAWNICZE

Z przyjemnością informuję, że ukazały się w ostatnich dniach dwie pozycje wydawnicze z szeroko pojętej historii medycyny.
Pierwsza autorstwa prof. dr. hab. Andrzeja Kierzka przenosi czytelnika do polskiego Lwowa w którym swoje pierwsze kroki stawiali wybitni laryngolodzy. Książka napisana z właściwą Autorowi wnikliwością naukową, opatrzona doskonale przygotowanym aparatem naukowym. Jest to obowiązkowa pozycja dla lekarzy laryngologów chcących poznać sylwetki swoich poprzedników i ich często pionierskie zabiegi. Lekturę książki polecam także wszystkim historykom medycyny. W pięciu rozdziałach na prawie 400 stronach prof. Andrzej Kierzek przedstawił dzieje lwowskiej laryngologii i jej twórców.







Druga pozycja to swoisty wywiad-rzeka z prof Andrzejem Głasdyszem dotyczącym 40 lat HIV w Polsce. Początki były bardzo trudno, świat nie wiedział z czym się mierzy. Niespecyficzne zapalenia płuc wiązano z infekcją wywołaną przez pierwotniaka - Pneumocystis carini, obecnie zaklasyfikowanego do grzybów Pneumocystis jiroveci, u dotąd zdrowych mężczyzna mających kontakty seksualne z mężczyznami...
Dzisiaj, kiedy odnotowuje się coraz więcej zakażeń wirusem HIV u młodzieży, należy o tym problemie mówić jak najwięcej, w co pięknie wpisuje się niniejsza publikacji.