135 LECIE URODZIN PROFESORA ANTONIEGO CIESZYŃSKIEGO

135 LECIE URODZIN PROFESORA ANTONIEGO CIESZYŃSKIEGO

W dniu 31 maja 2017 roku w Oleśnicy odbyła się uroczystość mająca na celu upamiętnienie wybitnego Oleśniczanina, twórcę światowej stomatologii prof. Antoniego Cieszyńskiego. Sesja naukowa połączona z wystawą odbyła się na Zamku Książąt Oleśnickich.
Spotkania poswięcone A. Cieszyńskiemu  mają charakter cykliczny i odbywają sie pod patronatem Urzędu Miasta Oleśnica, Towarzystwa Miłosników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Pomyłśodawcą i organiatorem spotkań jest Leszek Mulka.



Dorobek naukowy profesora Antoniego Cieszyńskiego przybliżyła zebranym dr hab. Barbara Bruziewicz-Mikłaszewska - prezes Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Historii Nauk Medycznych.



Na czas urczystości w zamku została przygotowana wystawa poświęcona A. Cieszyńskiemu autorstwa Krzysztofa Dziedzica, oleśnickiego dziennikarza, który posiada najwiekszy zbiór pamiątek po profesorze w tym książki, publikacje broszurowe, niektóre w oryginalnej introligatorskiej oprawie z wytłoczonym tutułem: "Klinika Stomatologiczna. Prace prof. Antoniego Cieszyńskiego 1929-193. Wydział Lekarski Uniwersytetu Jana Kaziemierza we Lwowie. Opera Omnia" Zbiór pamiatek jest imponujący i z pewnością nie dysponuje podobnym  żadna z bibliotek na świecie.
Cała wystawa przedstawia biografię wybitnego naukowaca, jego osiągniecia, a także aktywności na arenie miedzynarodowej. Stałą ekspozycję przybliżająca sylwetkę twórcy stomatologii można oglądać w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią.



W ubiegłym roku wystawę "Cieszyński" przygotowała Biblioteka i Forum Kultury, której dyrektorem jest pani Anna Zasada, współgospodyni oleśnickiego spotkania.

Częścią artystyczną uroczystości jubileuszowch był koncert gitarzystki Anny Pietrzak.

Po uroczystościach w zamku, uczestnicy spotkania przeszli do rynku, gdzie na jednej z kamienić od 50 lat znajduje sie tablica poświęcona profesorowi A. Cieszyńskiemu. Uroczystości przy tablicy pamiatkowej były uświetnione obecnością pocztow sztandarowych oleśnickich szkół.



W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta Oleśnicy z jej Burmistrzem Michałem Kołacińskim na czele, przedstawiciele rodziny prof. Cieszyńskiego, przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Lekarskiej i mieszkańcy Oleśnicy. Polskie Towarzystwo Historii Nauk Medycznych reprezentowała p. dr hab Barbara Bruziewicz- Mikłaszewska, dr Elżbieta Wronecka i autor niniejszego sprawozdania.



                        Przedstawiciele PTHNM z wnukiem prof. Cieszyńskiego dr. Jakubem Cieszyńskim

Fotorelację z uroczystości można obejrzeć w zakładce GALERIA (Prof Cieszyński - Oleśnica) Część zdjęć publikujemy dzięki uprzejmości ich autora - p. Adama Barga z Wydawnictwa Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

W tekście wykorzystano fragmenty wystapienia Anny Zasady - dyrektora Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy.



Powrót