PROF. TADEUSZ MARCINIAK (1895-1966)
Doktor wszech nauk lekarskich, profesor, anatom, rentgenolog,
rektor Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego we Wrocławiu w latach 1962-1965
POMIĘDZY LWOWEM A WROCŁAWIEM
W latach 1945-1946 Tadeusz Marciniak pracował w Katedrze Anatomii Opisowej Człowieka w Państwowym Instytucie Medycznym we Lwowie. We wrześniu 1945 r. rozpoczął wykłady dla studentów medycyny. Pełnił też funkcję dziekana Wydziału Lekarskiego lwowskiej uczelni. Był bardzo lubianym wykładowcą, prowadził zajęcia w języku polskim dla studentów narodowości polskiej, ukraińskiej i przybyłych z różnych części Związku Radzieckiego. W czerwcu 1946 r. profesor przyjechał do Wrocławia. W latach 1947-1948 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Lekarskiego, był również członkiem Senatu Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej do roku 1950. W latach 1954-1956 sprawował funkcję dziekana Wydziału Lekarskiego AM we Wrocławiu, a w latach 1959-1962 funkcję prorektora ds. nauki na tej uczelni. Brał również czynny udział w powstaniu Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego (rektor WSWF w latach 1962-1965). Poza działalnością akademicką prof. T. Marciniak brał aktywny udział w pracach licznych towarzystw naukowych. Za zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej Tadeusz Marciniak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
ZAINTERESOWANIA NAUKOWE
Główne kierunki badań naukowych prof. Marciniaka dotyczyły morfogenezy układu nerwowego ośrodkowego, układu moczowego. Zajmował się również teratologią układu krążenia i układu mięśniowego. Bardzo dużą wagę przywiązywał do mianownictwa anatomicznego, był zwolennikiem mianownictwa jenajskiego i unowocześniania mianownictwa dla studentów medycyny.
W IMIĘ NAUKI
Podręczników medycyny było w tamtym czasie jak na lekarstwo. Z tego powodu prof. Marciniak zdecydował się opracować skrypty dla studentów medycyny. W latach 1949-1958 ukazało się 8 wydań skryptów w 7 tomach. Były one wstępem do 3-tomowego podręcznika „Anatomia prawidłowa człowieka”, który stanowił ukoronowanie pracy dydaktycznej prof. Tadeusza Marciniaka. Publikacje naukowe autorstwa profesora ukazywały się w języku polskim, niemieckim, angielskim i francuskim. Jedną z najważniejszych prac była rozprawa habilitacyjna „O tzw. wstępowaniu rdzenia kręgowego u płodów ludzkich”. W okresie powojennym prof. Marciniak przygotował publikację pt.: „Nefrometria u człowieka". Monografia ta, oparta na niespotykanym jak na tamte czasy materiale piśmiennictwa światowego, opisuje budowę, wielkość, ciężar i gęstość nerek.
Prof. Marciniak prowadził wykłady z anatomii również dla studentów antropologii Wydziału Uniwersytetu Wrocławskiego, brał aktywny udział w szkoleniu pielęgniarek i położnych w średnich szkołach medycznych na terenie Wrocławia. Warunki pracy w Zakładzie Anatomii były w początkowym okresie niezwykle trudne ze względu na stan budynków, które ucierpiały w wyniku bombardowań. Prof. Marciniak rozpoczynając pracę we Wrocławiu, przystąpił do odbudowy zniszczonych części Zakładu Anatomii oraz dobudowania nowego skrzydła. Najistotniejszym elementem było odbudowanie prosektorium, uporządkowanie biblioteki i muzeum. Utworzono Pracownię Antropologiczną, Histologiczną Tworzyw Sztucznych, Pracownię Techniki, Anatomii i Radiologii. Bardzo ważne z dydaktycznego punktu widzenia było przygotowanie ok. 2300 tablic z rysunkami anatomicznymi z licznymi polskimi objaśnieniami. Część materiałów dydaktycznych (tablice, ryciny) pochodziła jeszcze z okresu sprzed II wojny światowej.
CZŁOWIEK Z KRWI I KOŚCI
Profesor Tadeusz Marciniak nie doczekał emerytury. Nękany chorobą nowotworową jelita grubego zmarł miesiąc przed zakończeniem pracy zawodowej. Odszedł w pełni aktywności naukowej i dydaktycznej. 20 października 1976 r. ówczesny rektor Akademii Medycznej we Wrocławiu prof. Stanisław Iwankiewicz odsłonił, w obecności kierownika Katedry Anatomii Prawidłowej, profesora Czesława Niżankowskiego, tablicę upamiętniającą prof. Marciniaka.
Prof. Marciniak należał do ludzi rubasznych. Sprawiał jednak wrażenie człowieka ponurego i niezwykle niedostępnego. Podczas egzaminu bali się go wszyscy. Nikt nie chciał narazić się na żarty profesora, które bądź co bądź bywały sarkastyczne. Do Lwowa i okresu przedwojennego prof. Marciniak miał ogromny sentyment. Studenci wykorzystywali ten fakt. Często wsuwali do indeksów zdjęcia Lwowa lub fotografie z Matką Boską, licząc na przychylność profesora podczas egzaminu. Był człowiekiem bardzo religijnym. Uczestniczył regularnie w nabożeństwach kościelnych. W jego dokumentach zachował się maszynopis poświęcony sprawom duchowieństwa. Jak wynika ze zgromadzonych w archiwach materiałów, z powodu jego bezpartyjności, interesowały się nim Służby Bezpieczeństwa.
W czasie pracy na Wydziale Lekarskim Tadeusz Marciniak był opiekunem dwóch habilitacji: Tadeusza Wasilewskiego z Łodzi i Czesława Niżankowskiego z Wrocławia. Pod jego kierunkiem pracę doktorską obronili: Mieczysław Ziółkowski, Paweł Bergman, Jadwiga Malucin-Szelew, Jerzy Szybejko, Edward Rosengarten, Aleksander Malinowski.
Ryszard Kacała, "Prof. Tadeusz Marciniak" Medium - luty 2014